Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? Część 1

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Planujesz wyjazd do Wielkiej Brytanii? Samolot, autokar czy samochód - nie wiesz co wybrać? Ile bagażu ze sobą zabrać? Ile kosztować może podróż?

Połączenia lotnicze

Oczywiście, do Londynu najwygodniej podróżować jest samolotem. Za przelot tanimi liniami lotniczymi zapłacimy od 100 do 700 złotych (w obie strony), choć często zdarzają się bilety w naprawdę atrakcyjnych cenach. Koszt biletu najczęściej zależy od od daty lotu oraz terminu zakupu. Przy szacowaniu kosztów przelotu najczęściej należy wziąć pod uwagę opłatę lotniskową, która zazwyczaj nie jest wliczona w cenę biletu. Lot do Londynu trwa około 2 godzin. Przed wylotem koniecznie należy sprawdzić, na którym lotnisku ląduje nasz samolot, ponieważ metropolię Londynu obsługują cztery główne porty lotnicze: Heathrow, Gatwick, Stansted oraz Luton. Najpopularniejsze tanie linie lotnicze, którymi dolecimy na Wyspy to: EasyJet, Centralwings, Sky Europe oraz Wizz Air. Bezpośrednie połączenia z Wielką Brytanią regularnie obsługują także Polskie Linie Lotnicze LOT oraz British Airways. W tych przypadkach ceny biletów w obie strony wynoszą średnio 1000 złotych.

Czytaj także: Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii? Przeczytaj poradnik

Bagaż

Wszelkie ograniczenia wagowe dotyczące bagażu wynikają z wewnętrznych przepisów przewoźnika. Zazwyczaj bagaż zdawany przy odprawie nie może przekraczać dwóch sztuk. Waga bagażu oddawanego do luku nie powinna przekraczać 20-25 kg (w zależności od linii lotniczej). Każdy dodatkowy kilogram wiąże się z dopłatą wynoszącą zazwyczaj od 25 złotych wzwyż. W przypadku większości linii lotniczych na pokład samolotu zabrać można jedną sztukę bagażu podręcznego. Jego wymiary nie powinny przekraczać około 55x40x20 cm, a waga 5-10 kg. Należy pamiętać, że na lotniskach obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące rzeczy wnoszonych na pokład w bagażu podręcznym. Ograniczenia dotyczą przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych, jedzenia i picia oraz urządzeń elektronicznych. W przypadku zaginięcia lub uszkodzenia bagażu bezzwłocznie powinniśmy poinformować o tym fakcie pracownika stanowiska reklamacji. Najczęściej zdarza się, że z powodu nadmiernego obciążenia samolotu część walizek nie została zabrana i przyleci pierwszym możliwym lotem. W przypadku zagubienia bagażu linia lotnicza zobowiązania jest do wypłaty odszkodowania. Na każdym lotnisku znajdują się przechowalnie bagażu. Opłata za pozostawienie jednej sztuki bagażu wynosi średnio 6 funtów za dobę lub dowolny krótszy czas.

Odprawa celna

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej przybywający do Wielkiej Brytanii generalnie nie sa poddawani kontroli celnej. Przeprowadza się ją wyrywkowo. Należy jednak pamiętać, że podczas lotów na terenie UE nie można dokonywać zakupów bezcłowych. Towary zakupione na terenie Unii i wwożone do Wielkiej Brytanii na użytek własny lub jako prezenty, nie podlegają ocleniu. Ograniczenia dotyczą jedynie produktów tytoniowych i alkoholowych. Obywatele naszego kraju mogą zabrać maksymalnie 200 sztuk papierosów, 110 litrów piwa, 90 litrów wina i 10 litrów spirytusu.

Autokarem czy samochodem?

Przejazdy autokarowe do Londynu oferują niemal wszystkie firmy przewozowe, a bilety kupić można w prawie każdym biurze podróży. Ceny za bilet z Warszawy do Londynu mieszą się w przedziale 200-400 złotych. Większość linii międzynarodowych oferuje także zniżki dla osób poniżej 26. roku życia, uczniów i studentów, dzieci do lat 12 i osób powyżej 60 lat. Autokary przewożone są koleją przez tunel pod Kanałem La Manche lub korzystają z przeprawy promowej Calais - Dover. Największa wada podróży autokarem to jej czas. Średnio wynosi od 24 do 30 godzin. Po przyjeździe do Londynu, autobusy wjeżdżają najczęściej na dworzec autobusowe Victoria Coach Station, skąd kursują autobusy do wszystkich większych miast Wielkiej Brytanii. Największą lokalną firmą przewozową jest National Express. Samochód jest zdecydowanie najtańszym środkiem transport, ale tylko w przypadku, gdy podróżujemy w kilka osób. Odległość z Warszawy do Londynu to około 1750 km. Autostrady w Niemczech, Belgii, Holandii, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii są bezpłatne. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej nie jest wymagana już tzw. zielona karta - na terenie wspólnoty obowiązuje ważne OC wykupione w kraju.

A może promem?

Najkrótsze trasy promowe łączące Wielką Brytanię z resztą Europy biegną przez kanał La Manche. Najszybciej odcinek te pokonać można wodolotem Hoverspeed łączącym francuskie Calais z brytyjskim Dover. Przepłynięcie tego odcinka trwa około 45 minut, podczas gdy podróż zwykłym promem wynosi około 90 minut. Ceny biletów różnią się w zależności od pory roku, długości trasy i czasu pobytu. Ceny za bilet normalny wahają się od 30 do 100 funtów w jedną stronę (bilet normalny - 5 osób i samochód). Najwyższe ceny obowiązują oczywiście z sezonie letnim. Linie promowe obsługujące tę trasę to: Norfolk Line, Brittany Ferries, Hoverspeed, P&O North Sea Ferries, Sea France oraz stena Line. W Wielkiej Brytanii promy wpływają do portów w Dover, Folkestone oraz Ramsgate. Wypływają zaś z Calais, Boulogne oraz Dunkierki (Francja) i Ostendy, Zeebrugge w Belgii.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? Część 5

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? Część 4

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto